Авторський тур Водоспади Мегрелії і озеро Тобаварчхілі. Похід в Грузії
Гірська Мегрелія - дивовижний і маловідомий край, зовсім несхожий на інші регіони Грузії. Високо в горах заховано чарівне серце Егрісскіх гір - озеро Тобаварчхілі, або Срібне. Субтропічний клімат перетворює тутешні ліси в справжні джунглі - вкриті мохом дерева і каміння, зарості папоротей і ліан, що звисають з дерев... Підземні річки вимили в горах довгі, глибокі печери, з яких падають численні потужні водоспади. Саме тут, біля підніжжя південно-західного схилу Кавказу, в давнину існувало Колхидске царство, куди за легендою вирушили аргонавти в пошуках Золотого руна.
Цей похід - найрізноманітніший з усіх грузинських треків, де Ви побачите суворі скелясті піки Кавказу, заночуєте на високогір'ї з видом на Великий Кавказький хребет, побуваєте в печері Прометея, насолодіться красою каньйонів, водоспадів і двох чудових кришталевих озер - Тоба та Оходже. Якщо Ви шукаєте справжнє єднання з дикою природою, хочете тиші, спокою і повного відриву від цивілізації - подавайте заявку! Ви 100% знайдете це з нами в Мегрелії.
Нитка трекінгу в горах Мегрелії: Кутаїсі - перевал Натіпуру - перев. Цацкібулі (2 750 м) - озеро Оходже - о. Тобаварчхілі (2 650 м) - долина р. Магана - каштанові ліси Кірнахона - г. Квира (2 038 м) - Мартвільскій каньйон - водоспади Оніоре і Тоба (234 м) - відпочинок в автентичному кавказькому селі - каньйон Балда - печера Прометей - на море в Батумі!
Місце початку: Кутаїсі, до 09:00 ранку.
Місце закінчення: Батумі, після 17:00.
Наш похід по Грузії складається з двох частин: перша - гірський трекінг власне до озера Тобаварчхілі, а друга - подорож до водоспадів на південних відрогах плато Асхі.
Вранці сідаємо в мікроавтобус до підніжжя Егрісскіх гір. По дорозі можна зупинитися біля унікального хлор-кальцієвого джерела Лугелла - таких всього кілька у світі. Дорога йде мальовничими передгір'ями Мегрелії, в місцевих селах восени дозріває хурма, мандарини, гранати. Далі нас чекає захопливий переїзд до початку треку на перевал Натіпуру. Місцевий трансфер - та ще пригода! Потужні джипи везуть нас практично по бездоріжжю до гори Натіпуру. Прилив адреналіну гарантовано! Закидаємо рюкзаки на плечі та по нескладній стежці йдемо на перевал. Поступово виходимо в альпійську зону. Дивно бачити тут зарості папороті та рододендрона, але всьому виною вологий субтропічний клімат. З набором висоти панорами стають все більше фантастичними: масивний Егрісскій хребет прямо перед нами, чудова Мегрелія розкинулася внизу, а на горизонті - море. В такому захопливому місці ми і заснемо ввечері.
Переїзд 25 км, перехід 6 км, підйом 350 м.
На нас чекає короткий перехід на перевал Цацкібули та до озера Оходже. Після обіду ми вже будемо релаксувати на його берегах. З перевалу відкривається грандіозний вид на скелясті загострені вершини, що нагадують неприступну фортецю, що зберігає свій скарб - озеро Тобаварчхілі. З іншого боку перевалу, на спуску, побачимо величезний багаторічний сніжник, в якому вода промила цікаву гарну печеру з досить просторими ходами довжиною близько 200 м.
Після спуску відкривається казкова панорама на озеро Оходже або, як ще його називають, Маленький Тобаварчхілі. Воно лежить в затишній льодовиковій долині, оточене високими вершинами та скелями химерних форм. Багато мандрівників вважають Оходже навіть красивішим, ніж Тобаварчхілі. Це місце важко описати або передати на фото, його потрібно побачити, а побачивши - можна закохатися. Тут і заночуємо, насолоджуючись неповторною, чарівною, містичною атмосферою цього місця.
Відстань 3 км, підйом 600 м, спуск 200 м.
Вранці тих, хто прокинеться раніше, чекає чудове бачення: перші промені сонця, що сходить розфарбовують вершини гір в жовто-помаранчеві кольори, які відображаються в глибокому дзеркалі озера. Сьогодні пройдемо найвищу точку маршруту - перевал 2 900 м, а всього через 3 години досягнемо головної мети походу - Тобаварчхілі (або Срібного). Величезне мальовниче озеро, заховане між грандіозних вершин на висоті 2 650 м, відображає в собі всю глибину гірського неба. Легенда свідчить, що куля, випущена з одного берега озера, ніколи не досягає іншого.
Відстань 3,4 км, підйом 350 м, спуск 240 м.
Пора спускатися з гір в наш звичний світ. Правда, шлях до цивілізації ще неблизький і повний пригод. Спочатку підемо в глибоку ущелину річки Магана, що на місцевому значить «серп» (річка, крива як серп). Вона утворює чарівну гірську долину. Влітку у своїх балаганах тут проживають пастухи-мегрели - гостинні та добрі люди. Якщо буде можливість, придбаємо у них традиційний мегрельський сулугуні.
Поступово стежка заходить в ліс і йде через двометрові зарослі папороті, з дерев звисають гігантські лишайники, все навколо суцільно покрито гігантської моховитою подушкою. Ліси в долині Магани особливі, чарівні. Якщо вірити в фантастичні світи Середзем'я або Амбера, то саме тут повинні жити ельфи. Увечері за нами спостерігатимуть сови та інші нічні жителі, відпочинемо в цьому ельфійському світі.
Відстань 10 км, спуск 1 320 м.
Продовжуємо наш похід по долині річки Магана. Каштанові ліси Мегрелії дуже красиві та подорож по ньому приносить одне задоволення. Тут відчуваєш життя дерев, спокій і тишу. Відчуваєш, як тебе обволікає гармонія і починаєш жити в одному ритмі з навколишньою природою. У просвітах між гілок видніються потужні вершини гір. До вечора прийдемо в мальовничу місцевість Кірнахона на схилах гори Квира, де заночуємо, милуючись захопливим видом кавказьких вершин.
Відстань 11 км, спуск 630 м, підйом 960 м.
Прокидаємося і насолоджуємося чудовою атмосферою лісу, його тишею і гармонією. Складно уявити краще місце для медитації. Сьогодні - наш останній перехід, і він не буде важким. З траверсу Квира відкривається фантастичний краєвид на всю західну частину Грузії: Егрісскій хребет і Колхидська низовина, а десь на горизонті в серпанку вгадується Месхетський хребет.
Спускаємося в бальнеологічний курорт Скури, відомий на весь СРСР. Будемо ночувати на галявині біля колишнього санаторію. Вип'ємо цілющою натрієво-кальцієвої водички, отримаємо задоволення ідеально чистим гірським повітрям і відпочинемо після трекінгу - ми ж на курорті!
Відстань 8 км, підйом 380 м, узвіз 1 590 м.
Після сніданку знайомі водії відвозять нас в каньйон Гачеділі, він же Мартвільській. Це дивовижне місце недарма називають грузинським «парком Юрського періоду». Колись тут дійсно жили динозаври, сліди яких знайшли в цих місцях. Тут завжди панує приємна прохолода. Місце неймовірно популярне серед європейських туристів, а ось наші про нього ще поки мало чули. За бажанням можна взяти човнову прогулянку по каньйону.
Далі їдемо в справжню мегрельську глибинку, де в секретному селі нас чекає автентичний хоумстей з триразовим харчуванням і неймовірно привітними господарями! Ось тут ми і відчуємо, що таке грузинська гостинність і повністю зануримося в культуру країни. Поруч є невеликий, але дуже гарний каньйон Балда з дивною прозорою водою. Дерева і вузькі стіни каньйону покриті мохом, що звисає плющем і нагадують якийсь доісторичний світ. Річка Абаша, яка вимила каньйон, харчується карстовими водами з підземель плато Асхі. Будемо купатися, стрибати зі скель в абсолютно прозору воду - розважатися по-повній! Увечері нас чекає така рясна вечеря, яка можлива тільки в Грузії.
Йдемо в радіалку з гестхауса і в обід вже будемо купатися в одному з найбільш вражаючих і потужних водоспадів - Оніоре. Річка, яка випливає з гори, через деякий час знову ховається під землю, десь глибоко під нами вона тече своїм печерним руслом і виходить тільки через 5 км, створюючи водоспад Оніоре.
Потужний потік, звільнений від підземних кайданів, виривається з отвору в скелі і з гуркотом обрушується 85-метровим водоспадом в чарівний ліс, де всі дерева вкриті мохом. Тут дійсно потрапляєш в казку. На щастя, це ще маловідомі куточки світу, що зберігають свою первозданну красу. До нашого походу можна сміливо додати приставку "гідро" - з водою і душем проблем не буде.
Пообідавши у місцевих пастухів, скупавшись і перейнявшись магнетизмом цих місць, рушаємо в дорогу. Через деякий час ми побачимо наступний грандіозний і дуже красивий водоспад цієї долини - Тоба, найвищий в Грузії! Його 234-метровий потужний каскад виривається назовні з величезного отвору, який вода пробила високо на прямовисній скелі. До кілометрових печер, якими річка тече під землею, мають доступ тільки фахівці, що ще раз підтверджує унікальність місцевості. Увечері повертаємося в гест.
Відстань 9 км, підйом 400 м, спуск 500 м.
Цей день ми присвятимо огляду одного з чудес Імеретії - печери Прометей. Це найбільша і найкрасивіша печера Грузії. Близько 22 кілометрів ходів, безліч дивовижних підземних утворень - все це створювала вода протягом тисячоліть.
Прогулявшись по Прометею, сідаємо в наш замовний транспорт і їдемо в Батумі - відпочивати на море. По дорозі відвідаємо одну з найбільших фортець Мегрелії - замок Чаквінджі. Охочі можуть пересісти в Зугдіді на автобус до будь-якого міста Грузії. Але море - найкращий варіант завершення нашого озерно-водоспадного «гідропохода».
Сьогодні ми розлітаємося по домівках, везучи з собою радість нових відкриттів і дружби. І одне ми Вам гарантуємо: раз відвідавши цю країну, Ви ще не раз повернетеся на Кавказ.
Під час туру більшу частину ночей спимо в наметах, а так само в гест-хаусах.
У вартість туру входить 3-разове харчування на маршруті в горах, харчування в містах за окрему плату.
Вартість туру - 450 $.
Оплата та додаткові витрати:
У вартість походу входить:
У вартість не входить:
Обов'язкові додаткові витрати ~ 80 $ (харчування в містах та вхідні квитки в печери).
Також потрібно зробити ПЛР-тест на 3-й день перебування у країні, його вартість близько 50 $.
Збір групи проводиться в Кутаїсі, всім учасникам туру необхідно дістатися самостійно.
Зараз необхідно здавати ПЛР-тест на 3-й день перебування в країні. Врахуйте це при виборі квитка. Для консультації зв'яжіться з менеджером.
З України та Білорусі найдешевше летіти в Батумі (~180-200$ туди-назад з багажем). Звідти щогодини їздять прямі комфортабельні та швидкі маршрутки (~8-10$). Менеджер докладно Вас проконсультує, як дістатися, місцеві теж з радістю допоможуть, і у Вас не виникне з цим ніяких проблем.
Одяг:
Взуття:
Особисте спорядження:
Також не забудьте:
Важливо! Перед походом обов'язково оформите туристичну страховку і скиньте її копію або фото Вашому менеджеру.
Для громадян України, Росії та Республіки Білорусь віза до Грузії не потрібна. В'їзд тільки по закордонному паспорту. Також обов'язково оформите медичну страховку.
Є ряд важливих переваг, які Ви отримуєте тільки з нами:
Цей захід - справжній похід з усіма його атрибутами. Учасники повинні розуміти що: