Опис Авторський тур Гірська Сванетія. Класичний похід по Грузії
Про тур
Гірська Сванетія — справжнє королівство Великого Кавказу. Природа тут багата й чиста, гори високі та легендарні, а люди вільні, горді й добрі. Саме в Сванетії височіє неприступна Ушба, яку ми побачимо зблизька. Схили гір вкриті середньовічними кам’яними вежами, в долинах льодовикових річок туляться мальовничі села. Свани зберегли свій край таким, яким він був багато століть тому. У нашому поході ми пройдемося серед усієї цієї пишноти, скуштуємо грузинську кухню і вино та проведемо два чудових дні на Чорному морі – в Кобулетті та Батумі. Всі витрати включені у вартість (70-80$!) – Вам не доведеться ні про що турбуватися або доплачувати по шляху! Набридло сидіти вдома? Пішли з нами в похід до Сванетії! Тим, хто закоханий в Грузію, рекомендуємо також похід по Тушетії і Хевсуретії.
* Всі фото - з наших походів. Ви дійсно це побачите.
Маршрут
Маршрут: Батумі – Местія - озера Корульді (2700 М) – Мажвдиері - Адіші - перевал Чхутніері (2740 М) – Халде - Іпралі – Ушгулі - Льодовик Шхари (2800м) Або Сванський Хребет (2960 М) - море: Кобулеті І Батумі.
Програма
День 1. Местія
Наша група збирається в сонячному Батумі. Знайомимося і сідаємо на автобус до Местії, звідки почнеться наш похід у Грузії. По дорозі зупинимося подивитися мальовниче Інгурське водосховище, або "Сванське море", як його називають місцеві жителі. Їхати до Местії (через Зугдіді) 4-5 годин, зупинка буде до речі. У кафе прямо над водосховищем готують чудові хачапурі - під шумок приступимо до дегустації кухні.
Местія (1500м н.р.м.) - адміністративний центр Верхньої Сванетії. Центральна площа і провулки вимощені красивою кам’яною кладкою, що потемніла від часу і бурь. Приземисті будинки, практично позбавлені прикрас, вражають чіткістю ліній. Над містечком, немов казкові гриби, ростуть сванські вежі. Кожен булижник ніби дихає історією. Створюється відчуття чогось непорушного, вічного. Навколо Местії щільним кільцем сумнівалися відвісні схили тритисячників, які довершують картину.
Ми поставимо табір в саду одного з місцевих жителів і підемо на екскурсію. Відвідаємо будинок-музей Михайла Хергіані - легендарного альпініста і рятувальника, за чиїм маршрутом сміливці досі підкорюють Ушбу. Піднімемося в сванську вежу, відвечеряємо в ресторанчику і обов’язково дочекаємося сутінків - часу, коли починається магія... Сванські вежі Местії спалахують у променях прожекторів на тлі білих шапок гір. Серед їхнього примарного мерехтіння ми вирушимо спати.
День 2. Озера Корульді
Настав наш перший перехід у Сванетії і вже сьогодні ми поблизу побачимо всі кліматичні пояси Кавказу. Беремо з собою тільки перекус і одяг, адже ночувати повернемося в табір. Крута стежка до оглядового майданчика над містечком веде по листяному та ялиновому лісу до пахучих альпійських лугів. Звідси вже видно два заповітних скелястих вушка.
Відпочиваємо і йдемо по панорамному високогір’ю до озер Корульді (2700м н.р.м.). Заповітний момент слави - навколо неприступною стіною стоїть Великий Кавказ і вічність можна помацати рукою... Складно передати словами відчуття могутності природи, яке наповнює людину в цю мить. Краса Кавказьких гір захоплює навіть самий гордий дух.
Якщо залишаться сили, піднімемося на гору Корульді (3300м), де нас чекає приголомшливий вид на "горе-гору" - легендарну Ушбу. Тут вже відчуваються ознаки гірської хвороби (і ми тепер - справжні альпіністи! Насолоджуємося панорамою Кавказького хребта, потім спускаємося до табору. Такий радіальний вихід чудово підготує всіх до прийдешніх сходжень, без яких похід у Сванетії не обійдеться.
Озера: перехід - 16 км; набір і скидання висоти - 1200м.
Вершина: перехід - 18 км; набір і скидання - 1800м.
День 3. Перехід в Мажвдиері
Йдемо чудовими кавказькими горами, насолоджуючись видами, заради яких ми і вирушили до Грузії. Продираємося крізь справжні джунглі з жовтого рододендрона, чиї гігантські квітки солодко пахнуть медом. Пообідаємо на перевалі з воістину шикарним виглядом: прямо перед нами виблискує правильна пірамідальна вершина Тетнульді (4858 м), а внизу розкинулася багата річкова долина з кількома селами і десятками сванських веж!
До речі, значення цих загадкових середньовічних будівель досі точно не ясно. Вважають, що вони були ознакою впливовості сім’ї (звані навіть сьогодні живуть сім' ями). Більше веж - впливовіша сім‘я. Під час конфліктів всередині ховали врожай і цінності і звідти ж вели активну оборону.
До вечора ми перейдемо всю долину і поставимо кемпінг на висоті близько 1700м. Поруч є мінеральне джерело зі смачною водою, кілька струмочків, а прямо з наметів проглядається вся долина, Ушба і Тетнульді.
Набір висоти 300 м. Кілометраж 13 км.
День 4. Мажвдиері - Адіші
Вранці збираємося і продовжуємо похід у Сванетії. Піднімаємося на перевал, з якого відкривається приголомшлива панорама Головного Кавказького хребта. На висоті 2300 м жовтий рододендрон змінюється білим - прекрасні ніжні квіти часто покривають альпійські луки. Скелясті вершини зі сніговими шапками монументально застигли у століттях, повітря навколо просочене їх величчю і спокоєм... Ви ніколи не забудете пишність цих гір! Після перевалу починаємо спуск в долину і проходимо Адіші. На стежці лежить гігантський камінь прямо над селом - тут виходять дуже красиві фото. Селище ніби зійшло з картинки. Будиночки в долині річки суцільно давні, нових будівель немає, все дихає середньовіччям, на березі є навіть старий млин. Ставимо табір біля брода - на галявині (2000м н.р.м.), з якої відкривається чудовий вид на льодовик. Ночівля буде холодною. Час, що залишився, присвятимо збору грибів (інструктор знає місця) і за їх допомогою смачну кашу.
Набір висоти 650 м, спуск 300 м. Кілометраж 18 км.
День 5. Перевал Чхутнієрі - Іпралі
Прокидаємося о 6-7 ранку, адже потрібно перейти через річку Адішисчалі. Вона витікає з льодовика і за ніч миготить, але вранці льодовик знову починає танути, і вода сильно піднімається - треба поспішати. Після броду біжимо грітися на перевал, дорогою милуючись чудовим видом на льодовик і схили Тетнульді.
Високі Гори ще ніколи не були так близько... Здається, що можна доторкнутися рукою до цих вічних льодів, час від часу чується тріск і рокот льодопаду. Дивно, але буйна зелень навколо походить на тропіки. Гігантські папороті сусідять з листяними деревами, квітами і знайомою рододендроновою хащею. Перекушуємо на Чхутнієрі і спускаємося до секретних водоспадів, захованих між крутих скель. Тут ми насолодимося приємною прохолодою кришталевої води - як вчасно після яскравого сонця високогорій!
Далі стежка веде до руїн селища Халде, зруйнованого в 1876 році під час повстань. Халде став символом боротьби гордих сванів за незалежність. Входимо в глибоку мальовничу ущелину. Далеко внизу несеться бурхлива річка, з відвісних схилів низвергаються десятки водоспадів. Навіть посеред літа тут можна пограти в сніжки - сонце заглядає в каньйон лише на кілька годин на день. Станемо на ніч біля села Іпралі (1800м).
Набір висоти 750 м, спуск 1000 м. Кілометраж 14 км.
День 6. Іпралі - Ушгулі
Наш похід у Сванетії триває, сьогодні ми йдемо в Ушгулі. Стежка під назвою Ushguli trail прокладена недавно, тому на ній мало туристів.
Насолоджуючись багатою зеленню садів і прохолодою лісів, в тиші і спокої приходимо в Ушгулі. Це - стародавня і унікальна громада з чотирьох сіл (Жибіані, Чвібіані, Чажаші і Муркмелі) високо в горах, яка зберегла самобутність життєвої підвалини і середньовічну архітектуру. Тут багато сванських веж і церков, люди живуть за заповітом предків - мало де в світі збереглися настільки незаймані куточки природи, культури та архітектури. Громада та її територія внесені до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Крім того, це друге з найбільш високогірних поселень в Європі - 2300м н.р.м.
В обід зайдемо в Koshki - неповторний заклад, де стоїть крісло ушгульських старійшин (і на ньому можна посидіти і навіть випити пива! Ще тут готують ті самі кубдарі, які прославили грузинську кухню на весь світ. на думку наших інструкторів, які пробували їх чимало, саме ушгульські - найкращі.
Розіб’ємо табір у місці злиття двох річок біля покинутого будинку. Ця частина Ушгулі - найдавніша. З обох сторін, ніби вартові, стоять вежі, а попереду височіє Шхара (5193 м) - найвища вершина Грузії і третя в Головному Кавказькому хребті. Назва Шхари перекладається як "Полосата", напевно, через складний рельєф гори. Вона є частиною унікальної Безенгійської стіни, де зібрані одні з найкрасивіших, високих і неприступних вершин Кавказу. З нашого боку її схили укриті льодовиком Шхара. Після обіду або наступного ранку підемо до льодовика Шхари і поглянемо на Безенгійську Стіну поблизу.
Набір висоти 500 м. Кілометраж 12 км.
День 7. Льодовик Шхари або Сванський хребет
Залежно від погоди і стану / бажання туристів, вибираємо один з варіантів.
Радіалка до льодовика Шхари
Ми залишаємо рюкзаки в Ушгулі і вирушаємо в радіалку на висоту 2800 м, до льодовика найвищої вершини Грузії – Шхари (5183 м). Її назва, до речі, означає «смугаста», і швидше за все з’явилося через складний рельєф. Ця гора – частина знаменитої стіни Безенгі, до якої відносяться одні з найкрасивіших Кавказьких вершин. Підійдемо впритул до льодовика, походимо по морені, побачимо народження льодовикової річки, а найсміливіші зможуть навіть помацати тисячолітній лід). Після обіду повертаємося в табір, відпочиваємо і святкуємо завершення трекінгової частини подорожі.
Пройдемо 18 км. ↑↓ 700м.
Сванський хребет
Починаємо важкий підйом на Сванський хребет. Йдемо по прекрасній стежці, яка заросла рододендроном. Проходимо стародавні руїни літнього палацу цариці Тамари. Сванетія багата на пам’ятки архітектури і цей похід збагатить нас духовно і культурно. З хребта видно Ушгулі, Шхара і, звичайно ж, гори - з одного боку виситься Великий Кавказ, з іншого - немає гір вище наших і вся Грузія видно як на долоні.
На перевалі багато чудових і чистих озер. Відпочивши, беремо курс на Нижню Сванетію і починаємо скидати висоту. Заночуємо поблизу селища Чвелпі з неймовірним панорамним видом на долину.
Набір висоти 450 м, скидання висоти 1650 м. Кілометраж 20 км.
День 8. Їдемо на море
Сьогодні вранці ми прощаємося з прекрасною Гірською Сванетією, похід по ній ми не забудемо ніколи. Але пора додому! У Чвелпі автобуси не ходять - дорога занадто погана, але на вантажівці можна дістатися в сусідній Лентехі, в якому рейсовий транспорт вже є. Звідти їдемо або в курортне містечко Кобулеті (або відразу в сонячну столицю Аджарії - Батумі). У будь-якому випадку завалюємося на пляж і плаваємо в лазурному Чорному морі. Якщо пляжі не для вас - по дорозі ми будемо проїжджати Кутаїсі, можна зійти там і без проблем дістатися в будь-яку точку країни.
Проживання
Проживання в наметах.
Кемпінги, 3 ночі: Местія і Кобулетті.
Харчування
У турі передбачено: 3-разове харчування на маршруті.
Ціни
У вартість туру входить:
- триразове харчування на маршруті;
- послуги інструктора і провідника;
- використання котлів і газове обладнання;
- реєстрація групи в МНС Грузії;
- всі переїзди за програмою: Батумі - Местія; Чвелпі - Кобулетті - Батумі;
- кемпінги (3 ночі: Местія і Кобулетті);
- фірмові пам’ятні подарунки про подорож;
- сертифікат про проходження маршруту;
- дисконтна карта клубу зі знижками на походи і спорядження;
- аптечка.
У вартість НЕ входить:
- прокат спорядження;
- авіа та туристична страховка;
- харчування в кафе і особисті сувеніри (за бажанням);
- повторний ПЛР-тест (якщо Грузія його не скасує, як обіцяє);
- заміна кемпінгів на гестхауси за особистим бажанням або у зв’язку з критичними погодними умовами.
- чайові (за бажанням).
Радимо взяти кишенькові гроші на дегустацію грузинської кухні, вин, чурчхелли, хачапурі та інших смаколиків, а також на сувеніри.
Трансфер
Туристи самостійно добираються до першої точки маршруту: м. Батумі.
Необхідні речі
Спорядження:
- Спальний мішок + 2 ° - + 5 ° у липні та серпні, 0 ° - + 2 ° у червні та вересні;
- Коврик;
- Рюкзак (55-65л для дівчат, 70-80л для хлопчиків;
- Сидушка туристична;
- Намет двошаровий;
- Трекінгові палиці.
Одяг:
- Легка водо- і вітро- захисна куртка (наприклад, мембранна;
- Дуже легка треккінгова сорочка для захисту від сонця;
- Зручні треккінгові штани, стрейчеві;
- Легкі водо- та вітро- захисні штани;
- Шорти;
- Фліска;
- Пухова жилетка або легка пухівка;
- Флісова шапка;
- Флісові печратки (бажано з вітро захистом);
- Футболка (2-3 на весь похід, не більше);
- Кепка або панама від сонця;
- Окуляри сонцезахисні;
- Пончо (якщо є сумніви в надійності Вашої мембрани);
- Бажано легке термобілизну;
- Плавки/купальник.
Взуття. Відповідально підійдіть до вибору взуття, рельєф місцями досить складний. Обов’язково візьміть легке змінне взуття для табору. Влітку на Кавказі буває дуже спекотно, трапляються дощі, і треки відповідно будуть як мінімум вологі. Тому дуже важливо на бівуаку їх регулярно сушити і давати відпочинок ногам.
- Трекінгові черевики (або якісні кросівки з міцною рифленою підошвою і товстими стінками).
- Легке запасне взуття (сандалі, сланці).
- Шкарпетки (бажано треккінгові) 2-3 тонкі та 1 тепла для сну.
Важливі дрібниці:
- Налобний ліхтарик (з комплектом запасних батарейок);
- Крем від сонця з UV фільтром 50;
- Особиста аптечка;
- Тарілка, ложка, гуртка, ніж;
- Ємність для води;
- Гігієнічний набір (не забудьте папір);
- Фотоапарат;
- Телефон, зарядні пристрої, павербанк;
- Герметичні пакети для документів і техніки;
- Документи + їх копії з собою і в онлайн-доступі.
Важливо: зберіть все з цього списку. Якщо є сумніви з приводу свого спорядження - зв'яжіться з цього приводу з менеджером.
Необхідні документи
Важливо! Перед походом обов’язково потрібно оформити туристичну страховку і скинути її копію або фото Вашому менеджеру.
Необхідні документи до Сванетії:
- Для громадян України віза до Грузії не потрібна. В’їзд тільки за закордонним паспортом. Також обов’язково оформіть медичну страховку.
Заявка
на прямий зв'язок з організатором туруПро організатора туру
