Авторський тур Trans Carpathians, Мармарош і Чорногора
Читаєте? Значить, Ви готові пройти два найвищих хребта Карпат нон-стоп! Мармароси і Чорногора, від Попа до Петроса, з Ділового у Кваси - 120 км за 10 днів в найкращий час для трекінгу. Цей похід для тих, хто розуміється на відмінних автономках.
Ви розчинитесь у величі карпатського високогір'я. Альпійські квіти та різнотрав'я, ідеальна погода і видимість, море чорниці, круті схили гір з отарами овець та гуцульської бринзи - ось що вас чекає в цьому серпні.
Читайте маршрут, подавайте заявку - наповнимо Вашу відпустку карпатським чарівництвом.
Ви можете урізноманітнити свою відпустку цікавим рафтингом на бурхливих порогах Тиси!
Нитка маршруту Мармарош - Чорногора: Івано-Франківськ - рафтинг на річці Тиса (за бажанням) - Ділове - Білий Потік - пол. Струмка - вершина Попа-Івана (1 937 м) - ур. Ч. Грунь - Мезипотокі - Міка-Маре - Щаул - Стіг - пол. Радуль - Піп-Іван Чорногірський (2 020 м) - Смотрич/Вухатий Камінь - гора Дземброня - Менчул - Бребенескул - радіалки на Гутин-Томнатик і Ребра - озеро Несамовите - Туркул - Данцір - Пожижевська - Брескул - Говерла (2 061 м) - пол. Головчеська - Петрос (2 020 м) - пол. Менчул - Кваси.
Початок походу: Івано-Франківськ, до 9:00.
Закінчення: Івано-Франківськ, до 18:00.
Інструктор і трансфер зустрічають Вас на залізничному вокзалі в Івано-Франківську. Завантажуємо речі в мікроавтобус і вирушаємо в гори. По дорозі заїдемо до офісу клубу - взяти на прокат або залишити непотрібні речі до кінця походу. Туристи, які вирішили сплавитися по Тисі, в Рахові відправляються на рафтинг. Решта ж продовжують шлях у селище Ділове. Поки інструктор реєструє групу на прикордонній заставі та отримує пропуску, ви можете спробувати страви гуцульської кухні в місцевому кафе і зробити фото в географічному центрі Європи. Виходимо на стежку. Проходимо вгору за течією красивої і бурхливої річки Білий Потік. Виходимо на затишну галявину, ставимо табір і влаштовуємося на ночівлю.
Кілометраж 6 км, набір висоти 100 м.
Піднімаємося по крутому схилу на гору Полонинка (1 625 м). Виходимо до кордону України і Румунії. Сьогодні трек перетинає основні висотні пояси Українських Карпат і ми опинимося в субальпійській зоні, де починаються чорничники та вже видно перші Мармароські вершини. Потім йдемо траверсом уздовж кордону до полонини Струмки. Перед нами постають чудові краєвиди каньйону річки Білий Потік і схилів гори Шербан.
Кілометраж 10 км, набір висоти 1 100 м, ночівля 1 450 м.
Залишаємо місце ночівлі, продираючись крізь царство альпійських сосен. Так починається наше сходження на гребінь гори Шербан (Жербін, Жербань, 1 795 м). З перевалу нам відкриється приголомшливий вид на Румунію і Роднянські Альпи. Озброївшись біноклем, можна розглянути собори в румунських селах. Можна сказати, що був в Румунії, адже межа проходить прямо по хребту, крок вправо - і інша держава.
Продовжуємо просуватися по гострому гребеню і поступово піднімаємося на вершину Попа-Івана Мармароського. У субальпійській зоні його схилів розкинулися квітучі луки, ніби зійшли з картини імпресіоніста. Субальпіка тут збереглася практично в первозданному вигляді, з густими заростями крокусів, рододендрона, лохини, малини, чорниці та брусниці. Подивитися цю первозданну пишність трав - вже достатній привід зараз подати заявку.
Глибокі льодовикові цирки, круті вертикальні ущелини, кам'яні осипи... Все це так не схоже на інші хребти Українських Карпат! Йдемо уздовж кордону і спускаємося з масиву Поп-Івана в урочищі Чорний Грунь. А табір на ночівлю ми поставимо в чудовому місці з видами на схили Попа-Івана.
Кілометраж 6 км, набір висоти 490 м, спуск 450 м, ночівля 1 500 м.
Маршрут веде нас уздовж кордону через вершини Головачеу і Бендяска. За плечима залишився масив Попа-Івана Мармароського і ми ще не раз на нього обернемося. Звідси вже можна оглянути систему льодовикових цирков і здивуватися суворій красі Петроса Мармароського. Переходимо через гору Мезипотокі (1 713 м) і нашому погляду відкриваються чудові краєвиди масиву Міка-Маре.
На схилах мирно пасуться стада овець, які звідси виглядають білими плямами на тлі різнобарвних полонин. Ставимо табір недалеко від самої вершини Міка-Маре, в дивовижно красивому місці з видом на Скалу Смерті, на її розкидані брили і величезні кам'яні осипи. Це місце - одне з двох в Карпатах, де ще можна знайти рідкісну квітку едельвейса. Відпочинемо, приготуємо чай і без нічого, радіально піднімемося на вершину Міка-Маре (Нинеска, Ненеска, 1 815 м), де нас чекають приголомшливі види на найвищі вершини Мармарошський гір - Феркеу (1 957 м) і Міхайлек (Mihailecu, 1 918 м), які височіють на території Румунії. Зустрінемо чарівний захід і повернемося в табір.
Кілометраж 14 км, набір висоти 315 м, ночівля 1 750 м.
Звертаємо табір і в путь. Минувши траверсом кілька вершин, піднімаємося на перевал Корбул. Звідси відкривається чудовий краєвид на Чорногірський хребет, чітко видно обсерваторію на Попі-Івані Чорногорському ("Білий Слон"). Далі виходимо до джерела річки Біла Тиса. Це місце користується великою популярністю у польських та угорських туристів, які по Мармарисі ходять, напевно, частіше, ніж самі українці, віддаючи перевагу цьому масиву багатьом іншим. Радіально піднімаємося на знамениту гору Стіг (1 650 м), звідки, немов на долоні, видно Мармароський масив, Чивчинські гори (Чивчини) і Чорногора, яка нас вже чекає.
Цей трек познайомить вас з географією всіх українських Карпат! Гора Стіг відома не тільки стиком цих трьох гірських масивів, а й як точка змикання трьох державних кордонів до Другої світової війни (на старому кордоні встановлено "триплекс") - Польщі, Чехословаччини та Румунії. Спускаємося на полонину Радуль, де стоять пастуші колиби. Побалуємо себе овечими сирами - бринзою, на місцевому діалекті "бриндзя", спробуємо буц (будз; копчений сир) і урду (вурду; м'яка сирна маса). Місцеві пастухи зберегли технологію приготування цих сирів з давніх-давен. Однак головний секрет чудового смаку швидше можна назвати секретом Полішинеля. Молоко овець, що пасуться на чистих чудесних альпійських луках - ключ до успіху.
Кілометраж 15 км, спуск 700 м, ночівля 1 020 м.
Піднімаємося на вершину г. Піп-Іван (2 028 м). Дуже давно тут було язичницьке капище, а місцеві гуцули досі виконують безліч ритуалів, пов'язаних з цією горою. Якщо десь ще живі стародавні божества Карпат, то вони оселилися тут. Оглядаємо обсерваторію і незабутні краєвиди. Далі спускаємося в сідло під Смотричем, де впадемо табором. Якщо будуть сили, сходимо в радіалку в урочищі Вухатий Камінь або на захід сонця в ур. Смотрич.
Сходження на Піп-Іван 6 км, набір висоти 340 м, тривалість 3-4 години.
Вранці знову піднімаємося на головний гребінь хребта, звідки добре видно знайомий масив Мармарош, йдемо за найвищим хребтом Українських Карпат. По дорозі проходимо над найбільшим і мальовничим чорногорським льодовиковим озером - Бребенескул. Озеро притулилося між двох тисячників Бребенескул (2 036 м) і Гутин-Томнатиком (2 017 м). Якщо буде час і погода, охочі зможуть збігати в радіалку на Томнатик.
По хребту проходить старий польсько-чехословацький кордон, стовпчики якого прекрасно збереглися донині та часто рятують мандрівників в негоду, щоб їм служити орієнтиром. На ночівлю спустимося до одного з самих відомих карових озер Чорногори - Несамовите (1 750 м). З його загадкової дзеркальною гладдю пов'язано багато гуцульських легенд і народних переказів, які інструктор вам розповість вже на місці - для більшої переконливості.
Кілометраж 13 км, набір висоти 570 м, втрата висоти 310 м, тривалість 6-9 годин.
Сьогодні вирушаємо підкорювати Говерлу (2 061 м). Піднімемося на круту вершину Туркула (1 933 м) - єдину на головній Чорногорі, звідки видно весь хребет від Попа до Петроса. Заценимо відстань, яку пройшли з Ділового. Перевалимо через Данцір, Пожижевську (1 822 м), Брескул (1 911 м), і нарешті піднімемося на Говерлу.
Це не тільки найвища точка в Українських Карпатах, але також і сама людна. Після тижня тиші нашого маршруту цей мурашник здасться нам дивним. Зробивши фотографії та вдосталь поспілкувавшись, спускаємося в сідло під Петросом на полонину Головчеська. До речі, тут теж можна купити сир.
Кілометраж 12 км, набір висоти 560 м, спуск 630 м, тривалість 6-8 годин.
Якщо погода буде хороша, постараємося сьогодні спуститися до Квасів. Для цього доведеться вставати дуже рано (7:00), зате вечір проведемо з тими благами цивілізації, які можна знайти тільки в магазинах / ресторані та місцевої крафтової пивоварні. Снідаємо, збираємо табір і набираємо висоту - піднімаємося на Петрос. На дев'ятий день походу думка про шашлик і солодку водичку стануть потужним стимулом. Петрос - гарна вершина, з характером і шикарними видами на гори Блізніцу і Говерлу.
Спускаємося на полонину Менчул. Якщо встигнемо, дійдемо до Квасів, де розіб'ємо табір на галявині над селом. Неподалік є джерело з природного газованою водою, ресторан і пивоварня. Якщо не встигнемо, впадемо на Менчул і проведемо останній вечір з видом на Свидовець.
Кілометраж переходу 16 км, набір висоти 600 майже вертикальних метра, спуск ~ 1 000-1 200 м. Восходження на Петрос 1,5 км, набір висоти 500 м, тривалість 2-4 години.
Якщо ночували на Квасах, вранці нас забирає мікроавтобус, і по дорозі в Івано-Франківськ ми встигнемо зупинитися на Яблуницькому перевалі, заїхати на водоспад Прибий і гуцульський ринок сувенірів в Яремче. Після обіду погуляємо по Івано-Франківську та зайдемо в традиційний ресторан карпатської кухні - відсвяткувати нашу пригоду. Наш похід по Мармарошу і Чорногорі закінчений. Але таємнича краса і дика чарівність Карпат назавжди залишаться у ваших спогадах, закликаючи повертатися до них знову.
Кілометраж 9 км, спуск 200 м.
Всі ночі під час туру спимо в наметах.
Під час туру 3х разове харчування, яке входить у вартість.
Харчуванням протягом всього походу забезпечуємо ми. Не варто турбуватися або брати щось з собою - нагодуємо всіх. Вранці, в обід і ввечері передбачені гарячі страви, чаювання з солодощами. На переходах - перекушування з бутербродів, шоколаду та сухофруктів. Вегетаріанцям теж не варто хвилюватися - просто попередьте нас про те, що ви не їсте, і ми складемо для вас індивідуальне меню.
Вартість туру - 3 600 грн.
Оплата і додаткові витрати:
У вартість походу входить:
У вартість не входить:
Обов'язкові додаткові витрати ~ 450-550 грн (трансфер в гори та назад).
Необов'язкові дод. витрати:
До Івано-Франківська учасникам туру необхідно дістатися самостійно. Інструктор і трансфер зустрічають Вас на залізничному вокзалі в Івано-Франківську.
Одяг для походу:
Взуття:
Індивідуальне спорядження для походів в Карпатах:
Особисті речі в похід:
Для оформлення групової медичної страховки скиньте менеджеру свої паспортні дані мінімум за тиждень до початку походу. Ми не зможемо гарантувати оформлення страховки тим учасникам, які цього не зробили.
Важливі переваги, які пропонуємо тільки ми:
Погода на Чорногірському хребті.
Чорногора - найвищий гірський масив в Українських Карпатах, відповідно і клімат тут досить суворий. Погода змінюється дуже швидко і непередбачувано, так що іноді можна за один день пережити всі 4 пори року. Тут може бути дуже жарко, до +25 з пекучим сонцем, тоді нам знадобляться шорти та футболки. Але миттєво погода може зіпсуватися, почнеться дощ, ось тоді потрібно мати при собі дощовик і зберігати гарний настрій.
Погода на Мармарошах влітку.
Мармарош знаходиться на кордоні Румунії та України та захищений з півночі Чорногірським хребтом. В наслідок цього клімат тут набагато тепліше, про що свідчить рослинність. Температура вдень від +16 до +25 градусів, а вночі не опускається нижче +10. Дощі на Мармарошах, як правило, не затяжні і бувають у другій половині дня.
Похід по Чорногірському хребту, що ще потрібно знати: