Авторський тур Треккінг в Болгарії — Ріла і Пірін
Пропонуємо цікавий похід на півдні Болгарії — по Балканських горах (масиви Ріла і Пірін). Ми підкоримо гору Мусала (2925 м) — найвищу вершину всієї південно-східної Європи і Балканського півострова. Десятки високогірних льодовикових озер, барвисті пейзажі, дрімучі ліси і квітучі едельвейси не залишать вас байдужими. Ми познайомимося з культурою та історією країни, відвідаємо відомий Рильський монастир і однойменний національний парк, підіймемося на мармурову "вершину бурь" — Віхрен (2914 м), де, за переказами, живе Перун, бог грому і блискавки. Трекінг у Болгарії — красиво, різнопланово і доступно. Приєднуйтесь!
Маршрут туру: Софія — Саперова Баня — Сім Рільських Озер — Вазов врьх (2669м) — Додов врьх (2661м) — Мальовиця (2729 м) — о. Єленені — о. Страшне — пров. Поповакапський — ур. Калькулициті — Рильський монастир — о. Рибні — пров. Канарські — г. Вапа (2532м) — Ковач (2634м) — пр. Гринчар — Мусала — пр. Гринчар — Якоруда — Банско — Пірін — пр. Бьндериця — Вихрін — пр. Биндериця — Банско — Софія.
Група збирається в Софії на залізничному вокзалі о 9:25 (не має значення, яким транспортом ви добиралися в місто). Потім на автобусі вирушаємо в spa-курорт Сапарєва Баня, біля підніжжя Рильських гір. Вивантажимо речі, трохи заглибимося в ліс і поставимо табір, щоб відпочити після переїздів.
Ми починаємо наш треккінг в Болгарії з Ріли. Цей стародавній масив складається з кристалічних порід. Він вже встиг майже часто зарости змішаними лісами, а вище зони лісу — багатими альпійськими лугами. Буйство зелені не зворушило лише найвищі піки і рідкісні вивітрені скелі. Сьогодні можна назвати "озерним". Піднімемося до альпійських лугів на 1100 м до Семи Рильських Озер (Седем рілскі єзера). Ця група водойм справді зачаровує своєю красою.
Розташовані вони в льодовиковій ямі, оточеній трьома вершинами — Сухі-Чал, Отовишська і Хараміята. Кожне озеро отримало назву, пов’язану з його особливістю. Силзата (Сльоза) — з виключно прозорими водами на висоті 2535 м; Окото (Око) — найглибше карове озеро країни (37,5 м), майже ідеальної овальної форми, 2440 м; Бъбрека (Нирка) має найкрутіші береги, 2282 м; Близнака (Близнець) — найбільше за площею, 2243 м; Трилисника (Трилисник) відрізняється неправильною формою і низькими берегами, 2216 м; Рібното (Рибне) — найменше, 2184 м; Долното (Нижнє, 2095м) розташоване нижче за решту, в нього потрапляє вода з усіх озер і витікає річка Джерман. Ви будете зачаровані відображеннями в дзеркальній гладі цього природного дива. Не забудьте зробити фотографії в цьому чарівному місці. Впадемо на ніч серед цієї пишноти.
Пройдемо: 15 км. Старт — 925 м; набір — 1301 м; спуск — 122 м; ночівля — 2104 м.
Прокидаємося і вирушаємо купатися у водах Бъбрека. Збираємо речі і продовжуємо треккінг в Болгарії по добре потоптаній стежці все вище, насолоджуючись дивними панорамами. Подолавши перевал Розділ, йдемо вздовж хребта Мермер. По дорозі побачимо настільки характерні для місцевої природи великі долини з безліччю озер на схилах. Будуть серед них і теплі термальні джерела. Увечері піднімемося на один з найвищих піків країни — Мальовіца (Мальєвіца, 2729 м). Спускаємося до Оленіних озер, неподалік розіб’ємо табір і заночуємо.
Пройдемо: 13 км; максимальний набір 580 м; спуск 680 м; бівуак 1995 м.
Пройдемо біля притулку Мальковиця і почнемо підніматися до чергової серії прекрасних водойм, серед яких розташоване одне з найкрасивіших у Болгарії — Страшното єзеро (Страшне). Тут є невеликий притулок, а навколишні суворі скелі цілком можуть вселити трепет. Долаємо Поповокапський перевал і спускаємося до групи Поповокапських озер. Звідси рівна стежка веде до оз. Сухого (Сухоти єзеро, 1892 м). Розіб’ємо кемп на березі річки Рильської, за декілька кілометрів вище за течією від однойменного монастиря.
Кілометраж: 13 км; набір висоти 540 м; спуск 1040 м; ночівля 1500 м.
Сьогодні ми оглянемо Рильський монастир — найбільший в країні, побудований в самому серці гір в Х ст. Складно уявити треккінг в Болгарії без відвідування його святих стін. Підемо до нього радіально, без рюкзаків (залишимо їх біля спуску з оз. Сухото). Монастирський комплекс розміщений на площі 8800 кв. м, у ньому налічується близько 300 приміщень, 100 з яких — чернечі келії. У важкі часи Рільський монастир був оплотом релігії, культури, мови і традицій, тому і народ, і правителі цінували ченців і всіляко сприяли їм у будь-яких починаннях. Тут зібрана багатюща бібліотека рідкісних рукописів (від ХІ ст.) і друкованих першовидань, колекція стародавніх ікон. Монастир кілька разів руйнувався турками, землетрусами і вогнем. Але завдяки загальній підтримці його відбудовували і реставрували. Сьогодні він відомий своєю головною церквою, суцільно розписаною фресками (навіть зовні), з красивим золотим іконостасом, стародавньою вежею (1100 рр.) і білою колонадою чернечого дворика. Весь комплекс знаходиться під охороною ЮНЕСКО. Після екскурсії вирушаємо до речей і табору.
Кілометраж: 12 км.
Стежка заводить нас все далі в гори. Лісовою дорогою йдемо вище, минаючи Диявольську (Чортову) річку. Піднімаємося над зоною лісу і виходимо до суцільних заростей стланікової європейської сосни (жерепа). Увечері станемо табором біля о. Рибного (Рібні єзера). На протилежному березі розташований однойменний притулок, де можна придбати солодощі або інші смачні продукти.
Тривалість 12 км, підйом 1100 м.
Сьогодні підемо до притулку Грінчар (Грънчар), по дорозі підкоримо кілька вершин: Вапа (2532 м) і Ковач (2634 м). Побачимо Белі Ікир (штучне водосховище, утворене річкою Іск’р) — улюблене місце багатьох рибалок, полюбуємося всюдисущими заростями стланика альпійської сосни.
Кілометраж: 15 км; набір висоти 350 м; спуск 600 м; ночівля 2000 м.
Піднімемося на найвищий пік країни, Балканського півострова і всієї Східної Європи — Мусала (з 1949 по 1962 Пік Сталіна; в османський період називалася Мусала: "Мус Аллах" — "молитовна вершина", гора Бога. Підйом зробимо радіально, без рюкзаків, речі залишимо в притулку Грінчар. Гранітна брила Мусали височіє над Балканами на кілька метрів вище, ніж грецький Олімп. За переказами, з "молитовної гори" в ясний день видно Середземне море. Це, звичайно, легенда, але ми все одно перевіримо. Приголомшливі панорами і хмари, що пропливають під ногами, зачаровують. Після сходження повернемося в притулок Гринчар.
Пройдемо: 15 км; набір висоти 920 м; бівуак 2000 м.
Залишаємо висоту і спускаємося до цивілізації, знову занурюючись у тінисту прохолоду лісів. Ми прощаємося з масивом Ріла, але трекінг в Болгарії ще не закінчений і на черзі — Пірін. Заночуємо неподалік від селища Якоруда. Якщо дозволить час, переїдемо в Банско.
Кілометраж: 20 км; спуск 1100 м; кемпінг 920 м.
Масиви Ріла і Пірін — абсолютно різні. Складно повірити, що вони знаходяться настільки близько один від одного. Пейзажі Піріна нагадують Альпи. Тут переважають льодовикові рельєфи з крутими схилами і дотепними гранітно-мармуровими вершинами. У долинах ростуть хвойні ліси, вище царюють стланики ялівцю і сосни альпійської. Скелясті гребені сусідять з глибокими карстовими западинами, гострими поступами, чітко вираженими долинами, печерами, водоспадами і безліччю (близько 70) льодовикових озер.
Національний парк Пірін розташований в однойменних горах. На його території знаходиться найвища точка масиву — Віхрен (2914 м). Вона буде нашою наступною метою для сходження. Продовжуємо треккінг в Болгарії і знову набираємо висоту. Зупинимося на ніч біля притулку Бьндеріца біля підніжжя Вихрена. Побачимо особливу пам’ятку парку — найстарішу сосну в Болгарії, Байкушева Мура (Pinus heldreichii), вік якої налічує більше тисячі років, діаметр ствола — 7,80 м, висота — 26 м.
Кілометраж: 9 км; набір висоти 800 м; ночівля 1800 м.
Залишаємо рюкзаки і радіально піднімаємося на Вихрін — другу за висотою в країні, третю на Балканах і найвищу в масиві Пірін. Назва повністю себе виправдовує — тут наполегливо віють сильні вітри. Особливо вражає те, що вершина складається цілком з білого мармуру. Через постійні вітри турки називали її Ел-тепе, або "вершина буревіїв", а болгари — просто Віхрен. Звідси при гарній погоді можна побачити більшу частину гір Болгарії і, якщо зовсім пощастить, деякі піки прикордонних країн. Абсолютно приголомшливі панорами просто зачаровують. Навіть вітер не завадить нам зробити чудові фотографії!
На схилах серед трав і низькорослих чагарників знайдемо безліч рідкісних високогірних квітів — едельвейсів. Лише заради цих ніжних перламутрових зірок, які ніби впали на траву з небес, варто відправитися в трекінг в Болгарії...
Подолаємо: 13 км; наберемо 1100 м; бівуак 1800 м.
Вранці прощаємося з масивом Пірін і спускаємося в Банско — найближче до Вихрена місто, що перетворилося на всесвітньо відомий зимовий курорт. Завантажуємо речі в автобус і їдемо до столиці. Дорога займе близько 2,5 годин. Обов’язково прогуляємося по Софії. Повертаємося додому, хто літаком, хто поїздом, забираючись із собою спогади про чудові гори та озера.
Пройдемо: 9 км; спустимося на 800 м.
Важливі переваги, які пропонуємо тільки ми:
Потрібно знати:
Під час туру учасники проживають в наметах. Також передбачені 2 ночі в хостелі в Софії (оплачується опремо).
У турі передбачено: 3-разове харчування на маршруті (входить у вартість).
Вранці, в обід і ввечері готуємо гарячу їжу і чай з печивом і солодощами, на переходах буде перекус бутербродами (+ сало, ковбаса, сир, кетчуп або соуси, а також сухофрукти і шоколад). Іноді зможемо обідати в ресторанчиках, розташованих біля притулків або в населених пунктах (вартість від 8 євро). У містах інструктор буде докуповувати продукти, так що рюкзаки будуть не важкі. Їжу готуємо на газовій пальнику.
У вартість походу входить:
У вартість не входить:
Додаткові витрати (приблизно 200 євро):
Умови оплати:
Туристи самостійно добираються до першої точки маршруту: м. Софія.
Початок походу: Софія, до 10:00 ранку першого дня. Закінчення: Софія, до 13:00.
У горах Болгарії влітку — сухо і тепло, однак, повністю гарантувати відсутність дощів, сильного вітру або випадання снігу неможливо. У тутешніх горах погана погода — короткочасне явище, можливо, в поході такого і не трапиться. Однак потрібно бути готовими до погодних сюрпризів. На хребтах Ріла і Пірін вдень — спекотно і сонячно, але часто дують сильні вітри. Ночами завжди прохолодно. Тому в поході по горах Болгарії слід приділити увагу пристрою бівуака і теплим речам.
Індивідуальне спорядження для походу по Ріли, або горах Пірін:
Одяг для походу по горах Болгарії:
Інші речі, необхідні в поході:
Для того, щоб потрапити до Болгарії, громадянам України достатньо мати біометричний закордонний паспорт. Також обовязково потрібно мати туристичне страхування. Вакцинація від COVID-19 не вимагається від 24 лютого 2022 року.