Авторський тур Тур в Польщу: Лемківщина від Сянока до Команчі
Опис Авторський тур Тур в Польщу: Лемківщина від Сянока до Команчі
Про тур
У цьому екскурсійному турі на вас чекають: Замок Соб’єнь, панорами Сяну, Сянок, Команча, Чертіж, Щавне, Репедь, Тунинське, Вислік, Великий, Радошиці, Улюч.
Програма
План туру:
-
1 день: виїзд зі Львова (06:00) – Смільниця–Krościenko (перетин кордону) – Szczawne “Щавне” (церква) – Rzepedź “Репедь” (церква) – Turzańsk “Туринське” (церква) – Komańcza “Команча” (огляд муралу і храмів та обід) – Wisłok Wielki “Вислік Великий” (церква) – Radoszyce “Радошиці” (церква) – Sanok “Сянік” (вечірня прогулянка центром міста, закупи у Бедронці) – Сяніцький повіт (поселення до 21:00, вечеря).
-
2 день: сніданок і виїзд (08:00) – Załuż “Залужжя” (огляд руїн замку Соб’єнь, панорами річки Сян) – Czerteż “Чертіж” (церква) – Sanok “Сянік” (екскурсія по скансену, оглядова вежа та обід) – Dobra “Добра” (церква) – Ulucz “Улюч” (церква) Krościenko – Смільниця (перетин кордону) – Львів (повернення до 22:30).
Екскурсії
Сяніцький повіт
Сяніцький повіт – терен, що ховає у собі багато таємниць і зберігає скарби українського минулого. Долина ріки Сян з півночі обмежується пасмом Солоних гір, місцем давнього соляного промислу, а на півдні – західною частиною Карпат, Низьким Бескидом. У княжі часи саме цими землями пролягав Угорський шлях, тобто дорога з Русі в Угорщину. Її контролювала мережа укріплених городищ, а в Сяноці розташовувалася військова залога.
У пізньому середньовіччі, уже під контролем Королівства Польського, масово виникали села, основними мешканцями яких були русини-українці (зараз ми називаємо їх лемки, надсянці і бойки). Вони утворили свою самобутню культуру, з якою можна познайомитися під час нашої мандрівки.
Попри всі драматичні події XX століття, коли схід і південь Польщі намагалися позбавити української більшості, автентичне українське життя частково збереглося і розвинулося. Попри те, що частина церков була втрачена у вирі подій Другої світової війни, тут можна відвідати оригінальні дерев'яні храми, що їх відносять до східнолемківського та середньолемківського типу сакрального будівництва, оглянути збережені розписи в національному стилі, що були такими популярними в першій половині XX століття. 14 храмів на території Сяніччини зараз належать до греко-католицької та православної Церкви Польщі.
Szczawne “Щавне”
У новітній історії українського народу Щавне пов’язане з трагічними подіями акції «Вісла». Саме звідси 29 квітня 1947 року було відправлено перший ешелон з депортованими українцями на північ і захід Польщі. Зараз про це нагадує хрест, встановлений у 70-у річницю депортації.
Натомість місцева православна церква Успіння Пресвятої Богородиці (1888р.) є чудовою пам’яткою єдності українського народу, оскільки зберігає настінні розписи, виконані у 1920-х роках митцями-емігрантами з центральної України, власниками іконописної майстерні «Відродження» в Перемишлі.
Rzepedź “Репедь”
Село Репедь демонструє нам зв'язок русинів, що селилися по обидва боки Карпат. У Мармарощині, в теперішній Румунії, є українське село з такою ж назвою. Румунською слово «repede» означає «швидкий потік». У 1970-х роках депортовані в рамках акції «Вісла» мешканці, яким вдалося повернутися до рідного села, під проводом о. Теодора Майковича, пізнішого єпископа УГКЦ, відновили церкву Перенесення мощей св. Миколая (1824р.) і організоване українське життя.
Turzańsk “Туринське”
Тут знаходиться дерев’яна православна церква Архистратига Михаїла (1801-1803 рр.), що в групі «Дерев’яні церкви Карпатському регіону» внесена до реєстру Світової спадщини ЮНЕСКО. Вона є зразком т.з. східнолемківського типу сакральної архітектури, який був поширений на півдні Сяніччини.
Komańcza “Команча”
Завдяки географічному розташуванню Команча виконує роль локального туристичного осередку на півдні Сяніцького повіту. Тут можна ознайомитись з двома церквами: православною, яку відбудували заново після пожежі у 2006 році, і греко-католицькою, яку перенесли у 1988 році із с. Дудинці. Римо-католицькі святині представлені костелом (1950 р.) та монастирем назаретянок (1928 р.). У Команчі є українська громада, переважну більшість якої становлять українці, які повернулись після депортації 1947 року. Важливим осередком культурного і релігійного життя для українців з цілої Польщі є товариство Сарепта, що від 1990 року утримує в Команчі однойменний реколекційно-освітній комплекс.
Команча і Вислік відіграли важливу роль в історії національно-визвольних змагань українців після Першої світової війни. У листопаді 1918 році тут утворено Висліцько-Команецьку республіку, що проголосила про входження до Західноукраїнської Народної Республіки. Сьогодні про це нагадує пам’ятний знак на цвинтарі в Команчі.
Wisłok Wielki “Вислік Великий”
Найбільше село Сяніцького повіту, розташоване неподалік польсько-словацького кордону, у княжі часи тут, ймовірно, був один з прикордонних пунктів. У давнину Вислік складався з двох частин: Вислока Горішнього і Долішнього. В селі збереглася одна з двох церков (св. Онуфрія у Вислоку Долішньому, 1850-1853 рр.). У 1998 році у храмі було виявлено сховок з парохіяльними документами, що стали основою місцевого міні-музею церковного мистецтва.
Radoszyce “Радошиці”
На самому польсько-словацькому кордоні, при дорозі на Меджилаборці, розташувалося село Радошиці. На горбі над селом видніється дерев’яна церква св. Димитрія (1868 р.) з мурованою дзвіницею, а на південній околиці села стоїть скромна капличка. Зараз, як і в давні часи, ця капличка збирає велелюдні прощі поляків та українців, оскільки розташована над чудотворним джерелом у місці, де зливаються воєдино три потоки (рідкісне природне явище). Радошицьке джерело має доволі багату історію чудес та оздоровлень.
Sanok “Сянік”
Мальовниче місто над Сяном, осередок східної Лемківщини, було одним із наймогутніших твердинь на заході Руського королівства, що підтверджують археологічні знахідки на сяноцькому замчищі. Тут можна оглянути сецесійну забудову площі Ринок, францисканський костел Преображення Господнього (XVII-ХІХ ст.), православну церкву Пресвятої Трійці (1784-1789 рр.) і ренесансно-класицистичний королівський замок (1523-1548 рр.) над стрімкою скелею. Сянок неодмінно зачарує вас своєю красою та атмосферою, тому запрошуємо насолодитися багатою культурною спадщиною та неповторним колоритом цього унікального міста!
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku “Музей народної архітектури у Сяноці"
Сяноцький скансен – справжній рекордсмен серед музеїв під відкритим небом, адже займає 38 гектарів і є третім за величиною у Європі! На його території знаходяться понад 100 споруд XVII-XX ст. – від повністю реконструйованого Галицького ринку, який дихає середньовіччям, до старовинних дерев’яних церков і костелів, ферм, млинів, вітряків, шляхетських садиб та багатьох інших чудово збережених артефактів. А головне – тут на вас чекає незабутня подорож у минуле бойківської, надсянської та лемківської матеріальних і духовних пам’яток українців.
Ви на власні очі побачите чудові зразки архітектури, що дивитимуться на вас з високих пагорбів, торкнетесь давніх традицій українського мистецтва та ремесел. Серед багатого архітектурного ансамблю скансену знайдете такі неймовірні пам’ятки, як старовинна лемківська церква Святого Духа, автентична бойківська хата чи унікальна надсянська капличка, а також колекція старих українських ікон.
Відвідайте Сяноцький скансен на правому березі Сяну, пориньте у чарівний світ історії та традицій й пізнайте справжню душу наших пращурів через їх неповторну спадщину! А тих хто хоче побачити гарну панораму Сяну, пропонуємо піднятися на невисоку оглядову вежу поруч з музеєм народної архітектури.
Załuż “Залужжя”
На краю пасма Солоних гір, звідки відкривається чудовий краєвид на долину Сяну, збереглися руїни середньовічного замку Соб’єнь. Замок був зведений ще у княжі часи з метою охорони торговельного шляху вздовж Сяну. Від 1389 року знаходився у власності шляхетського роду Кмітів. У XV та XVI століттях його двічі руйнували угорські війська, тож у XVI столітті Кміти продали його родині Стадницьких. Однак на той час об’єкт вже втратив свою стратегічну роль і вже не відродився. Останніми власниками Собєня була родина Красицьких (до 1939 р.). До наших днів збереглися фрагменти в’їзної брами.
Czerteż “Чертіж”
Село в околицях Сянока знакове для українського минулого тим, що дало світові багато знаних людей, передусім представників духовенства. Перш за все це родина Котів, з якої походять поет Богдан-Ігор Антонич (його дід спочиває на при церковному цвинтарі) і дослідник Лемківщини Юліян Тарнович-«Бескид». У Чертежі збереглася найстаріша у Сяніцькому повіті дерев’яна церква Преображення Господнього (1740-1742 р.).
Dobra “Добра”
Село Добра – колиска шляхетського руського роду Добрянських. Перші поселенці були служками при королівському замку в Сяноці. Вважаючи себе шляхтичами згідно з давніми руськими традиціями, на підставі лицарського права і наявності привілею на заснування села, Добрянські близько 150 років боронили свій соціальний статус перед поляками як зброєю, так і в судах.
Церква, розташована у центрі села, видає своїми рисами споруду оборонного типу. Найцікавішим об’єктом комплексу є вежа-дзвіниця XVII століття, на другому ярусі якої розташована окрема надбрамна церква Воздвиження Чесного Хреста. Центральний храм Обрізання Господнього відомий від 1879 року (ймовірно, був перебудовою святині давнішого часу).
Ulucz “Улюч”
Унікальне прадавнє село, яке вже існувало у давньоруські часи, а на початок Другої світової війни у селі було понад 2000 мешканців, 80 відсотків із яких вважали себе українцями. Насамперед Улюч відомий тим, що тут народились такі визначні постаті, як Михайло Вербицький – автор музики гімну «Ще не вмерла Україна» та Іван Могильницький – провісник національного відродження Галичини.
Історія Улюча сповнена неймовірним драматизмом, із 1939 по 1945 рік воно не раз переходило від нацистських загарбників до совєцьких окупантів, аж поки не було віддане Польщі. У 1946 році тут точилися жорстокі бої між підрозділами УПА та Військом Польським, частина мешканців була депортована в радянську Україну, а вже у 1947 році під час горезвісної операції «Вісла», всіх хто залишився примусово виселили на новонабуті терени заходу Польщі.
До наших днів дійшла унікальна перлина місцевої архітектури, старовинна дерев’яна церква Вознесіння Господнього (1659 ст.) із давнім цвинтарем навколо. Храм розташований на невисокому мальовничому пагорбі, підйом на нього та огляд сакральної перлини це чудова можливість власноруч торкнутися потужного історично-культурного пласту, який створювали наші предки ще з часів сивої давнини.
Проживання
Учасники туру проживають в готелях та агро-садибах біля міста Sanok “Сянік”, номери 2-3-місні з вигодами. Проживання входить у вартість туру.
Харчування
Харчування під час туру організоване таким чином:
- 1-й день:
- Сніданок. Можна взяти з собою канапки, щоб перекусити під час стоянки автобуса на українсько-польському кордоні.
- Обід. Відбувається у закладах громадського харчування міста Сянока на власний смак і вибір. Вартість – 50 Zl.
- Вечеря. Відбувається у ресторані в готелі у м. Сянік. Вартість – 30 Zl.
- 2-й день:
- Сніданок. Відбувається в ресторані готелю в м. Сянік. Вартість – 20 Zl.
- Обід. Відбувається у закладах громадського харчування міста Сянока. Вартість – 50 Zl.
- Вечеря. Можна купити продукти у супермаркетах Польщі в 1-й день, щоб перекусити під час стоянки автобуса на польсько-українському кордоні.
Ціни
Ціна туру: 2 995 грнДеталi
У вартість туру входить:
- проїзд комфортабельним автобусом;
- супровід гіда-екскурсовода;
- екскурсійне обслуговування в туристичних об’єктах;
- страхування на час подорожі до 50 р;
- проживання.
У вартість не входять і додатково оплачуються:
- вхідні квитки в туристичні об’єкти;
- харчування;
- страхування на час подорожі від 60 років – 20 грн/день.
Вхідні квитки:
- Музей народної архітектури (скансен) у Сяніку: загальний – 29 Zl, пенсійний, дитячий від 7р – 18 Zl, діти до 7р –безкоштовно.
Знижки:
- Учасникам БД/ООС (за наявності посвідчення УБД або Довідку форми 6 Збройних сил України): 10% від вартості туру.
Для проходження кордону треба мати від 300 польських злотих з особи для перебування на території Польщі до 3-х днів.
Трансфер
Автобусний трансфер Львів – маршрут туру – Львів, входить у вартість туру.
Місце посадки: м. Львів, Приміський вокзал (800 м / 10 хв. від Головного залізничного вокзалу).
Необхідні документи
Для подорожі треба мати біометричний паспорт або паспорт із діючою шенгенською візою і чистим місцем для штампів і печаток. Для дітей треба мати окремий закордонний паспорт.
Просимо туристів, що мають власну страховку на термін поїздки повідомляти, щоб ми не робили подвійне страхування.
Для отримання знижок у туристичних об’єктах студентам слід мати студентське посвідчення міжнародного зразка.
Додаткова інформація
Увага! На проходження кордону на виїзд з України закладено 4 години, на в`їзд – 2 години. У випадку збільшення або зменшення цього часу, може бути скорочено чи продовжено програму, а також можливе більш пізнє повернення до Львова. Організатори зроблять все можливе, щоб вчасно повернутися до Львова, але якщо повернення буде із запізненням або в межах комендантської години, то туристи добиратимуться додому на таксі власним коштом, автобус може зробити проміжні зупинки до Приміського вокзалу і автобази.
Шановні туристи, туроператор НЕ НЕСЕ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА РОБОТУ МИТНИХ ТА ПРИКОРДОННИХ СЛУЖБ. У випадках, якщо тур не відбувся через затримку на кордоні, яка унеможливлює здійснення повноцінної програми туру, а також, якщо більшість туристів прийняли рішення припинити поїздку за маршрутом через роботу митних та прикордонних служб, туроператор повертає кошти, сплачені за мандрівку, за мінусом фактично понесених витрат (транспорт, робота гіда та керівника групи, страховка).
Про організатора туру
