Авторський тур Чорногорський хребет. Похід над хмарами
Похід Чорногорським хребтом — один з найпопулярніших маршрутів Українських Карпат, в якому ви підкорите всі найвищі вершини України — красуню — Говерлу, суворий і неприступний Петрос, таємничий Поп-Іван з його неймовірною обсерваторією прямо на вершині. Серед безкраїх альпійських лугів сховалися мальовничі льодовикові озера: Несамовите та Бребенескул. Дикі урочища Кизли, Гаджина, Вухатий Камінь, скелі та урвища Чорногори вражають своїми масштабами.
Приголомшлива панорама Карпат та пахощі високогірного різнотрав'я протягом усього походу – ось секрет популярності Чорногори серед туристів. Завдяки химерному клімату за день можна побувати у всі пори року, а знайомство з самобутнім гуцульським народом та його унікальною кухнею стане приємним бонусом. Не пропустіть шанс на власні очі побачити чарівну красу тутешніх місць, і ми гарантуємо - ви закохаєтеся і ще не раз сюди повернетеся!
Маршрут: Івано-Франківськ — Козьмещик — полонина Головчеська — Петрос (2020м) — Говерла (2061м) — Брескул (1911м) — Пожижевська (1822м) — Туркул (1933м) — озеро Несамовите — урочища Кизли та Шпиці на Гутін-Томнатик (2016м) – Бребенескул (2038м) – Менчул (1998м) – Дземброня (1877м) – Поп-Іван Чорногорський (2028м) – урочища Смотрич / Вухатий Камінь – с. Дземброня - Івано-Франківськ.
Учасники походу Чорногорським хребтом зустрічаються з інструктором на залізничному вокзалі в Івано-Франківську. Сідаємо у трансфер та їдемо на офіс клубу. Знайомимося та розподіляємо суспільний провіант у комфортних умовах. При необхідності тут можна взяти спорядження в прокат, перепакувати та підігнати рюкзак під наглядом гіда, переодягнутися, залишити речі на зберігання, випити кави та просто познайомитися з командою клубу. З офісу виїжджаємо у гори, на кордон Івано-Франківської та Закарпатської областей. Довгу дорогу скрасять краєвиди за вікном та розповіді гіда про культуру та побут гуцулів. Нас підкинуть до урочища Козьмещик на висоту майже 900м. Це вже справжня глибинка Карпат прямо під Петросом та Говерлою. Перехід буде коротким, красивим лісовим серпантином, так що Ви зможете плавно акліматизуватися, звикнути до нових фізичних навантажень. По узбіччям часто зустрічаються галявини, де можна відпочивати, насолоджуватися краєвидами та робити чудові фотографії. По сезону відкушаємо суниці, чорниці, брусниці, пройдемо величезні ожини, позбираємо гриби.
Після обіду будемо на полонині Головчеська, яка знаходиться у "сідлі" між Петросом та Говерлою, на так званій "перемичці". Це зручне та затишне місце для табору, тут ми приготуємо ситну вечерю, розведемо карпатське багаття (ватру) та проведемо душевний вечір за чашкою трав'яного чаю. Звідси вже відкриваються перші панорами. Можна відвідати пастухів, які на таких полонинах займаються традиційними промислами, та спробувати автентичні карпатські сири та молоко.
Якщо буде погода та охочі, радіально підемо на одну з найкрасивіших вершин Карпат – Петрос. Час для цього буде і завтра, але ж це захід сонця. Хоча трохи піднятися і подивитися варто.
3-3,5 годин; трекінг: 11 км; ↑ набір висоти 700м, ночівля 1530м.
Радіалка Петрос: 3км, ↑↓ 490м.
*Для вечірньої радіалки обов'язково потрібен туристичний налобний ліхтарик, без нього гід має право не допустити туриста на підйом.
Снідаємо, пакуємо рюкзаки, ховаємо їх у лісі, щоб не тягнути нагору і починаємо набирати висоту. Виходимо на альпійські луки Петроса й... розчиняємось у величі їх просторів. Карликова рослинність, килим квітів та різнотрав'я, пурпурне море рододендрону, круті схили гір з білими хмаринками овечих отар – все це невід'ємні атрибути Чорногорського хребта.
Наш варіант сходження називається "в лоб", ми штурмуємо перший у поході двотисячник за найкоротшим і крутим маршрутом. За 1,5 км треба піднятися майже на 500м, та місцями стежка виглядає зовсім вертикальною. Будьте готові, що доведеться допомагати собі руками. Туристам з проблемами з суглобами обов'язково треба взяти трекпалки! Це один з найскладніших моментів походу, але оскільки ми йдемо радіально, то будь-якої миті можна поспішаючи повернутися, почекати групу на полонини й продовжити трекінг по спокійній плавній доріжці.
З Петроса ми побачимо панораму всього Чорногорського хребта та зробимо саме ті відомі кадри на тлі Говерли, що так добре виглядають у стрічці новин. Особливо добре з вершини виглядають Близниця (Свидовецький масив) та Горгани. Спускаємося, перекушуємо і через запашний ялиновий лісок підходимо до підніжжя Говерли.
Заночуємо біля КПП, де є туристичний притулок, або ж на галявині під керівництвом підйому.
Радіалка на Петрос: 3км, ↑↓ 490м.
Перехід: 8км, набір висоти: ↑ 700м.
Вранці знову піднімаємось на головний гребінь хребта, звідки добре видно масив Мармарош та продовжуємо шлях до Попа-Івана. Дорогою проходимо над найбільшим і мальовничим чорногорським льодовиковим озером – Бребенескулом. Озеро притулилося між двотисячниками Бребенескулом (2036м) та Гутин-Томнатіком (2017м).
На горизонті височіє Поп-Іван, його загадкова обсерваторія видно все виразніше, наказово манячи нас до себе. По хребту проходить старий польсько-чехословацький кордон, стовпчики якого чудово збереглися і часто рятують мандрівників у негоду, служачи їм орієнтиром. Зупиняємось на нічліг у верхів'ях струмка, неподалік вершини м. Смотрич, звідки відкривається захоплюючий вид на Поп-Іван.
Кілометраж: 13 км; набір висоти 570м; втрата висоти 310м.
Піднімаємось на вершину м. Поп-Іван (2028м). Дуже давно тут було язичницьке капище, а місцеві гуцули досі виконують багато ритуалів, пов'язаних з цією горою. Якщо десь живі давні божества Карпат, то вони оселилися тут. Оглядаємо залишки обсерваторії та незабутні краєвиди, що відкриваються нашому погляду. Мармарош, Роднянські Альпи, Чивчинські та Гринявські гори видно звідси як на долоні.
Далі піднімаємось на м. Смотрич або Вухатий Камінь і починаємо довгий спуск мальовничим лісом до селища Дземброня. Проходимо повз химерні скельні формації урочища "Вухатий камінь", пройдемо водоспади і колиби місцевих пастухів. За селом ставимо табір на березі бурхливої гірської річки.
Кілометраж радіалки на Поп-Іван: 6 км; набір висоти 340м; тривалість 3-4 години. Спуск до Дземброню: 8 км; втрата висоти 1110м; тривалість 4-6 годин.
Вранці трохи спускаємось на дорогу в Дземброні, біля річки Черемош. Тут трекінгова частина програми закінчується - на нас уже чекає трансфер до міста.
Кілометраж: 3 км; узвіз 100м.
Дорога буде довгою, так що робимо зупинки: зазирнемо до гуцула-байкера на трав'яні настоянки, за бажанням зупинимося в Яремчі біля "водопаду" Пробій. Заїжджаємо на офіс клубу, переодягаємося, здаємо прокат/забираємо речі, і за традицією вирушаємо до ресторану прикарпатської кухні. Відсвяткуємо завершення туру, продегустуємо місцеві страви та обміняємося враженнями.
Туристи, які мають пізній виїзд, встигають прогулятися історичним центром (наш ресторан у ньому знаходиться). На цьому наш похід по Чорногірському хребту закінчується, але ми забираємо з собою частинку цих гір і ніколи не забудемо дивовижну, величну Чорногору.
Маршрут:
Це означає, що відразу по приїзді ми вип'ємо найсмачнішу мінеральну воду з джерела — вона природно газована! Біля нього знаходиться пивоварня "Ципа", яку вже знають у всій Україні. Тож поціновувачі зможуть купити трошки напоїв з собою. Першу ніч проведемо на мальовничій полонині Менчул з видом на Близнюку – головну вершину Свидовецького хребта. У гуцулів за бажанням візьмемо бринзи та молока. На другий день піднімемося на гору Шешул, підкоримо Петрос і впадемо на ночівлю на полонині Головческа або на КПП у сідлі, звідки продовжимо рухатися маршрутом.
Цей варіант найкраще підходить для серпня-вересня, коли стоїть чудова погода (тут купа чорниць та грибів), а під Говерлою доводиться з боєм відстоювати місця під намети через величезну кількість туристів.
У турі передбачено проживання у наметах.
У турі передбачено 3-разове харчування на маршруті.
Живленням протягом усього походу забезпечуємо ми. Не варто турбуватися чи брати щось з собою — нагодуємо всіх.
Вранці та ввечері передбачені гарячі страви та чаювання з солодощами.
Харчування комбіноване:
Вегетаріанцям не варто хвилюватися - просто попередьте нас про те, що ви не їсте, і ми складемо вам індивідуальне меню.
У вартість туру входить:
У вартість не входить:
Необов'язкові допраходи:
Сплатити вартість походу ви зможете інструктору під час зустрічі. Додаткові витрати - трансфери в гори і назад ( орієнтовно 600 грн ).
Туристи самостійно дістаються першої точки маршруту м. Івано-Франківськ (не входить у вартість).
Початок походу: Івано-Франківськ, до 10:00. Закінчення: Івано-Франківськ, до 17:00
Для оформлення групового медичного страхування скиньте менеджеру свої паспортні дані щонайменше за тиждень до початку походу. Ми не зможемо гарантувати оформлення страховки тим учасникам, які цього не зробили.
Ви вибрали трек найвищим хребтом України, тому приділіть належну увагу одягу та вмісту рюкзака. Як у будь-якому тривалому автономному поході, тут важливим є співвідношення ваги речей та їх якості, надійності. Ми робимо все, щоб зменшити вагу їжі та громадського спорядження (без втрати смаку та калорійності, звичайно). Ваше завдання – не брати зайвого, але запакувати необхідне.
Особливо важливі: зручне взуття та перевзуття, захист від дощу та сонця, спальник з розрахунком на ночівлі висотою 1200-1300м н. ур. м.
Додаткові речі на ДЕМІСЕЗОН (травневі, осінь):
Детальний список речей видає організатор залежно від сезону проведення походу.
Намет, спальник, рюкзак, килимок та трек палиці можна взяти у нас на прокат. Замовляйте прокат заздалегідь, інакше в "гарячий сезон" його може просто не вистачити! Влітку у Франківську вдень з вогнем не знайдеш спальник чи намет, серйозно.
Важливі переваги, які пропонуємо тільки ми:
Погода на Чорногорському хребті:
Похід Чорногорським хребтом: що ще треба знати?